داروهای مهم بعد از آنژیوپلاستی

 دکتر آرش هاشمی
 
آنژیوپلاستی  آنژیوگرافی  داروها  

در بیمارانی که آنژیوپلاستی می‌شوند و استنت برای آنها تعبیه می‌شود، به دلیل اینکه استنت یک جسم خارجی است و می‌تواند با تحریک سلول‌های خونی منجر به ایجاد لخته شود، تمامی این دسته از بیماران قلبی و عروقی می‌بایست داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند. دو دسته مهم از این داروها عبارتند از:

۱- آسپرین (ASA) که در دوزهای گوناگونی مانند ۸۰ و ۸۱ و ۱۰۰ موجود است. این قرص اصلی‌ترین دارویی است که بیمار پس از آنژیوپلاستی باید مصرف کند و مصرف آن مادام العمر بوده و قطع مصرف آن فقط با تجویز پزشک انجام خواهد شد.

۲- پلاویکس یا کلوپیدوگرل که در دوز ۷۵ میلی‌گرمی موجود است. این قرص هم برای بیمارانی که استنت دارند تجویز می‌شود. طول مدت مصرف این قرص معمولا تا شش ماه است اما در شرایط خاص بسته به نظر پزشک تا یک سال یا حتی مادام العمر ممکن است استفاده شود. قطع مصرف این دارو حتما با تجویز پزشک انجام خواهد گرفت.

با توجه به این که این دو دارو رقیق کننده خون هستند، بدن بیمار را مستعد خون ریزی می‌کنند. مانند عوارض جزئی همچون خون ریزی از بینی، خون اندک در ادرار یا لکه‌های کبودی و خون مردگی زیر پوست که ممکن است ایجاد و برطرف شوند که این موارد جز عوارض غیرمهم هستند و درمانی خاصی لازم ندارد. در صورت ایجاد یک سری از عوارض مهم مانند خون ریزی‌های گوارشی، خون ریزی داخلی یا خون ریزی مغزی هم در شرایطی ممکن است نتوان آسپرین و پلاویکس را قطع نمود که در این صورت بیمار با مراجعه به بیمارستان و بررسی شرایط توسط تیم پزشکی تحت نظر قرار می‌گیرد، اما در موارد خون ریزی‌های جزئی بهتر است مصرف دارو ادامه پیدا کند.

بازه مصرف همزمان آسپرین و پلاویکس که به آن دوال آنتی پلیتلیت تراپی (Dual Anti Platelet Therapy) یا به اختصار DAPT گفته می‌شود بسته به نوع استنت گذاری معمولا تا ۶ ماه به طول می‌انجامد و پس از شش ماه پزشک می‌تواند پلاویکس را قطع کند. البته در برخی از بیماران بجای داروی پلاویکس داروی دیگری به نام Ticagrelor که قرصی ۹۰ میلی‌گرمی با دوز دوبار در روز است تجویز می‌شود، همچنین برای برخی از بیماران ممکن است بجای پلاویکس داروی دیگری به نام Prasugrel تجویز شود.

در هرصورت درمان آنتی پلاکت و رقیق کننده خون یکی از اجزای بسیار مهم درمان پس از استنت گذاری است و حتما نوع مصرف دارو و مدت زمان آن با تجویز پزشک انجام خواهد شد. گاهی بیماران به فاصله بعد از استنت گذاری نیاز به اعمال جراحی مثل دندان پزشکی یا جراحی دیسک کمر و … دارند که در این موارد هم بهتر است به هیچ وجه آسپرین و پلاویکس قطع نشوند و اگر جراحی غیرقابل اجتناب و ضروری است باید با پزشک قلب خود مشورت کرده و از وی دستور مصرف داروهای خود را بخواهید.

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

 مطالب دیگر